Yalnızlık: Yalın Olmak
Yalnızlık: Yalın Olmak

 

''Kelime anlamı; yalnız olma durumu, kimse bulunmama hali, tenhalık.'''

 

Peki bizde ifade ettiği anlamlar nelerdir? Son zamanlarda çevremde sıklıkla duyduğum “yalnız kalmak istiyorum”, “yalnızım” ifadelerinin anlamları nelerdir? İnsanlar neden yalnız kalmak isterler yahut neden yalnızlığa itilirler ? Neyden yalıtmaya çalışırlar kendilerini ya da neyden yalıtılırlar? Soruları çeşitlendirmek, sıralamak, yenilerini eklemek mümkün. İçlerinden birini seçin veya kendi yalnızlığınızın sorusunu yazın. Mesela nelerden yalıtıyorsunuz kendinizi, kaçmak istediğiniz şey nedir? Daha da ileri gidip yalnızlık mümkün müdür diye sormak istiyorum ve ekliyorum: “Herhangi bir durumda, herhangi bir canlıyla sözlü ya da sözsüz bir iletişim kurduysanız eğer yalnızlık mümkün değildir.”

Bir kaçıştır bazen yalnızlığa yüklediğimiz anlam; gün içerisinde çoklukla sohbetinden sıkıldığımız ama söyleyemediğimiz bir arkadaşımızdan, sırf sosyalleşmek için gittiğimiz kafede her seferinde aynı içeceği alıp aynı insanlara, aynı cümlelerle verdiğimiz cevaplardan, anlamadığımız veya anlatamadığımız eşten, ilgilenemediğimiz çocuktan, işten, okuldan kaçıştır bazen yalnızlık dediğimiz şey. “Götürmek istemediğimize yüklediğimiz anlamdır yalnızlık”. Aradığımızı bulamadığımız, bulduğumuzu anlatamadığımız, kendimizi kabullendiremediğimiz zaman yaşadığımız durumdur yalnızlık. Üzerine çok kez şiirlerin yazıldığı, tabloların çizildiği, anlatmak için sanatçıların bütün hünerlerini sergilediği duygudur yalnızlık.

Bütün bu tasvirler bir yana dursun, insanı tanımlamak gerek önce; mevsimden, yediğinden, giydiğinden, dinlediğinden, gördüğünden, görmediğinden, bastığı topraktan, uyuduğu yataktan, taktığı tokadan, yaşadığı sokaktan ve aklınıza gelebilecek diğer her şeyden etkilenen ortalama 70 yıl ömre sahip varlıktır insan. Hal böyle olunca yaşadığı süreyi iyi değerlendirmesi gerekir insanın. Hissettiği duyguları anlamlandırması, arkasında yatan süreçleri iyi okuması gerekir. Kavramların kendisinde bıraktığı anlamların arkasında yatan inançlarını, değerlerini fark edebilmesi gerekir. Konumuz yalnızlık, örneğimizi de bunun üzerinden verecek olursak şu sorulara cevap verebilmesi gerekir insanın;

 

-Hangi durumlarda daha çok yalnız kalmak istiyorum?

 

-Yalnız kalmak istediğimde aklımdan neler geçiyor?

 

-Yalnızlık hangi duygumu tetikliyor?

 

-Yalnız kaldığımda nelerden kendimi yalıtmış olacağım?

 

-Beni yalnız bırakmasını istediğim şeyler neler?

 

Sorular çoğaltılabilir, kendi yalnızlığınızın sorularını siz buraya ekleyin. Kendinizin farkında olun. Farkındalık, duyguların anlaşılmasında ve sorunların çözülmesinde atılması gereken ilk adımdır. İhtiyacınız olan şeylerin farkına varın, sizi rahatsız eden, engelleyen sebepleri bulun ve şu sözü anımsayın; “kişinin önündeki engeller kalkarsa meşe ağacında yetişen bir palamut gibi olgunlaşır ve kendini gerçekleştirir.(Karen Horney)”

 

Unutmayın ki terapi, danışan ve terapistin birlikte çıktığı bir yolculuktur.
Bu yolculukta amaç danışanın kendini tanıması, farkındalığının artması ve kendini gerçekleştirmesidir.

WhatsApp Destek