0535 732 30 53 psikolog@barankarabulut.com

ÇAĞIMIZIN PROBLEMİ EKRANLAR VE BİZ

 ÇAĞIMIZIN PROBLEMİ EKRANLAR VE BİZ

Çağımızın problemi ekranlar veya diğer bir adıyla dijital ortamlar; bilgisayar, telefon, tablet, televizyon… Uzayıp giden ekranlar. Hayatı kolaylaştırmak için icat edilmiş bir sürü araç; peki gerçekten hayatımız kolaylaşıyor mu? Veya kaçımızın hayatı kolaylaşırken, kaçımız bunlar yüzünden hayatı çekilemez hale getirdik? Mesela kaçımız ekrana bağımlıyız? Veya kaçımız ekrana bağlı eşten, çocuktan, arkadaştan, anneden, babadan şikâyetçiyiz? Bu soruları okurken aklınızdan geçen isimleri görür gibiyim, hepimizin çevresinde var değil mi böyle insanlar hatta durun bence bu kadar iyimser olmayın aynanın karşısına geçtiğinizde görür gibisiniz sanırım bir ekran tutkunu? 

Yapılan bir araştırmada TV izlemede 1. olmuşuz şaşırdık mı? Hayır, tabii ki; bu bildiğimiz bir durumun ispatı oldu sadece? 
 
Şimdi sizden şu soruya cevap vermenizi istiyorum;
 
Kaç ekran var evinizde? (cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon vb) 
 
Aynı evde ekranlar dışında kaç kişi var?
 
Şimdi kendinizi bir süre gözleyin bakalım gününüz kaç saati bu ekranlarla geçiyor? 
 
İnternet bağımlılığı, televizyon bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, oyun bağımlılığı derken artık ekran bağımlılığı kavramından bahsedilmeye başladılar çünkü bu saydıklarımın hepsi için bir ekran gerekli.  Peki, nedir bizi bu ekranlara çekenler? Nedir dersin başında 5 dakika oturamayan çocuğu saatlerce tuvalete bile gitmeden oturtan sebepler. İşte tam burada durup düşünmek gerekiyor, sonuçta kimse elinde bir telefonla, bilgisayarla veya tabletle doğmuyor. Sonradan hayatımıza giriyor bu benzeri teknolojik aletler başta kullanmayı öğreniyoruz sonra esiri oluyoruz. Öğrenilmiş davranıştan, bağımlılığa doğru bir yol bu; hatta bazen kendimiz, bağımlı hale getiriyoruz çocuklarımızı. Arkadaşımızla telefonda rahat konuşabilmek için, komşuya gidebilmek için, ağlaması dursun diye ve daha bir çok sebepten çocuklarımıza birer ekran veriyoruz. Hatta bazen verdiğimiz ekranların markasının iyi olmasıyla da övündüğümüz olur oysa çocuğun ihtiyacı olan bizden beklediği bambaşka şeyler var. Mesela ilgi, sevgi, birlikte zaman geçirme vb vb. 
 
Eğer çocuğunuz yaşıtlarına göre daha uzun süreler ekran kullanıyorsa,
 
Ekrandan uzak kaldığında hırçınlaşıyor ve küsüyorsa,
 
Yaşıtlarıyla birlikte zaman geçirmek yerine bilgisayar, tablet, telefon gibi ekranları tercih ediyorsa,
 
Yarım saat de yemesi gereken yemek bilgisayar veya başka bir ekran yüzünden çok uzuyor veya çok kısalıyorsa,
 
Ekranlar da maruz kaldıkları yüzünden şiddet eğilimi vb davranışları arttıysa,
 
BİR UZMANA DANIŞIN!
Unutmayın ekran tercih edilen bir araçtır ve kontrol edilebilir. Fakat ekranın kapısını oluşturduğu dijital ortam istemediğiniz sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.
 
Detaylı bilgi için; GELİN KONUŞALIM.
 
UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek, amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi mutlak bir uzman tarafından yapılması gereken son derece ciddi bir işlemdir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.